Zakup sprężarki wiąże się z poważnymi wydatkami. Budowa parku maszynowego, w którym jedną z głównych ról odgrywają urządzenia do sprężania powietrza to zobowiązanie na długie lata. Przed zakupem warto jednoznacznie określić, ile tak naprawdę potrzebujemy sprężonego powietrza. Nie warto inwestować w sprzęt, który nie będzie adekwatny do naszych potrzeb. Tu wszystko powinno być „szyte na miarę”.
Na rozwój firmy składa się także obecność doskonałego parku maszynowego
Każde przedsiębiorstwo stawia na nieustanny rozwój i atrakcyjność w zakresie współpracy, zarówno dla klientów, jak i w swoim otoczeniu. Aby spełnić wysokie wymagania należy działać sumiennie i być kompetentnym w swoich poczynaniach. To zagwarantuje m.in. doskonały park maszynowy, który pozwala na produkcję wysokiej jakości artykułów czy świadczenie usług na europejskim poziomie.
Z drugiej zaś strony istnieje taka kategoria, jak koszty prowadzenia działalności gospodarczej. Im są one większe, tym trudniej jest wygenerować odpowiednie zyski. Nie zawsze wysoka cena będzie w stanie skusić potencjalnego nabywcę i stać się gwarancją odbioru danych produktów. Wysokie koszty działalności wiążą się z wszelkiego rodzaju opłatami związanymi ze zużyciem mediów oraz innymi wydatkami wynikającymi z utrzymania urządzeń typu sprężarki powietrza. Rozsądne oszacowanie, jakiego rodzaju sprzęt będzie nam potrzebny do pełnego pokrycia zapotrzebowania na sprężone powietrza to klucz do sukcesu całej firmy.
Przemyślany zakup sprężarki to klucz do sukcesu
Zasada numer jeden brzmi – nie przepłacamy przy zakupie urządzeń. Warto pamiętać, że kupowanie sprzętu „na wyrost”, to nie oszczędność, ale zbędny wydatek. Jeśli w 100% nie wykorzystujemy możliwości urządzenia, to nabyliśmy sprzęt, którego koszt zakupu nigdy nam się nie zwróci. Nie ma tu znaczenia, czy jest to wynajem czy odkupienie urządzenia używanego. Liczy się fakt, czy sprzęt jest w pełni zaangażowany w działanie i proces produkcyjny w przedsiębiorstwie.
Zupełnie inaczej kształtuje się kwestia dotycząca zakupu sprzętu, idealnie dopasowanego do naszych wymagań. Mamy wówczas pewność, że generuje on taką ilość kosztów, które w zakładanym horyzoncie czasowym, zostaną pokryte z zysków przedsiębiorstwa.
Zastanów się, ile sprężonego powietrza potrzebuje Twoje przedsiębiorstwo – obecnie i w przyszłości
System wytwarzania sprężonego powietrza musi być adekwatny do specyfiki branży, w której porusza się dane przedsiębiorstwo. Jeśli potrzebujemy sprężarki bezolejowej, to należy liczyć się z obowiązkiem jej zakupu. Jeśli potrzebujemy konwencjonalnego sprzętu, to taki powinniśmy zakupić. Obojętnie, czy wybieramy sprężarkę tradycyjną czy bezolejową, w każdym przypadku, tuż przed zakupem musimy dokonać analizy potrzeb zakładu. Bez tego tak naprawdę poruszamy się po omacku.
Pierwszym kryterium, które powinno być poddane ocenie, jest ilość potrzebnego sprężonego powietrza w perspektywie teraźniejszości. Należy to oszacować bardzo dokładnie i doliczyć pewnego rodzaju zapas. Po drugie, warto wziąć pod uwagę, czy w przyszłości zapotrzebowanie to ulegnie drastycznej zmianie, np. sporej redukcji lub przeciwnie, podwojeniu, a nawet potrojeniu. Jeśli firma ma pewność, że zapotrzebowanie kształtuje się na stałym poziomie i zawarła wieloletnie kontrakty, które potwierdzają ten fakt, to wówczas szacuje się tylko bieżące zapotrzebowanie z małym zapasem.
Zapotrzebowanie na sprężone powietrze – wielka niewiadoma dla młodych przedsiębiorstw
Stosunkowo młode przedsiębiorstwa, które istnieją na rynku od bardzo krótkiego czasu, mogą mieć spory problem z właściwym oszacowaniem zapotrzebowania na sprężone powietrze. Dlatego idealnym rozwiązaniem będą tutaj sprężarki z płynnie regulowaną wydajnością i ciśnieniem. Sprawdzą się one w przedsiębiorstwach generujących zmienne zapotrzebowanie na sprężone powietrze, które wzrasta cykliczne lub spada, w okresach mniejszej produkcji czy braku klientów.
Wybór sprężarki to decyzja, która powinna być przemyślana i dokładnie skalkulowana. Nie warto podejmować zbyt pochopnych kroków i nabyć sprzęt nie dopasowany do danej branży czy konkretnej działalności. Należy pamiętać, że koszty muszą kiedyś się zwrócić, a w przypadku błędnie zakupionych urządzeń będzie to raczej niewykonalne
Źródło: ALMiG – sprężarki powietrza