Magazynowanie towarów jest złożonym procesem, będącym jednocześnie obligatoryjnym warunkiem istnienia dwóch ważnych działów wielu przedsiębiorstw – produkcji i handlu. Opieka nad magazynem leży w gestii działu logistyki i szeregu wykwalifikowanych pracowników. Przy czym warto podkreślić, że magazynowanie towarów jest niemożliwe bez odpowiedniego wyposażenia magazynu.
Wyposażenie magazynu – obligatoryjny warunek dobrego składowania towarów
Podstawą w magazynowaniu jest przystosowanie pomieszczenia użytkowego do składowania w nim różnego typu magazynów. Istotnym punktem w planowaniu jest maksymalne zagospodarowanie przestrzeni. W tym celu wykorzystuje się specjalistyczne regały magazynowe, które można nabyć m.in. na stronie still.pl. Oprócz tego niezbędnymi elementami wyposażenia magazynu są: palety, beczki (w przypadku produktów płynnych), a także wózki widłowe, które umożliwiają szybkie transportowanie towarów z punktu A do punktu B. Są one pomocne również w załadowywaniu i rozładowywaniu ładunków o dużej masie.
Rodzaje magazynowania towarów
Najpowszechniejszym podziałem sposobów magazynowania towarów jest klasyfikacja uwzględniająca konstrukcję magazynów. Biorąc pod uwagę ten aspekt, można wyróżnić:
- magazyny otwarte, które funkcjonują w postaci placu, na którym składowane są towary odporne na działanie warunków atmosferycznych (np. materiały budowlane),
- magazyny półotwarte, które charakteryzują się konstrukcją ścienno-sufitową. Składuje się w nich towary, które np. są odporne na mróz, a na deszcz już nie (np. worki z cementem czy wyroby ceramiczne),
- magazyny zamknięte, które są halami magazynowymi, służącymi do składowania towarów nieodpornych na warunki atmosferyczne.
Fazy magazynowania towarów
Proces magazynowania towarów dzieli się na cztery fazy. Pierwszą z nich jest przyjmowanie, czyli wpływ ładunków do magazynu. Wyróżnia się przyjęcie wewnętrzne (w ramach jednej firmy) i zewnętrzne (od przedsiębiorstwa z zewnątrz). Drugą fazą procesu magazynowania towarów jest składowanie, które polega na uporządkowaniu towarów i umieszczeniu ich na odpowiednim miejscu. Kolejna faza to kompletacja, czyli kompletowanie zamówienia z dostępnych zapasów. Zaś ostatnią fazą procesu magazynowania jest wydanie zamówionego towaru odbiorcy (za pośrednictwem firmy transportowej/kurierskiej).