Sauna to wywodzący się z Finlandii sposób na zachowanie zdrowia, młodości i dobrego samopoczucia. Ten cudowny wynalazek zyskuje coraz większą popularność w Polsce i cieszy się rosnącą sympatią.

Sauna sucha ma bardzo wiele właściwości, za które pokochał ją cały świat. Przede wszystkim sesja w saunie jest niezwykle przyjemnym i relaksującym doświadczeniem. Jest także dobra dla zdrowia, zmniejsza ryzyko zachorowań na serce i oczyszcza organizm z rozlicznych toksyn. Wpływa też na przemianę materii i spowalnia proces starzenia  się organizmu. Pozytywnych aspektów korzystania z sauny jest całe mnóstwo.

Jak właściwie korzystać z sauny suchej?

Korzystanie z sauny suchej wymaga pewnej praktyki i doświadczenia, a także obserwacji swego własnego organizmu. Przede wszystkim przed wejściem do komory sauny należy dokładnie wymyć całe ciało, uwzględniając włosy i twarz. Dzięki temu, nasza skóra nie będzie wchłaniała znajdujących się na niej zanieczyszczeń. Na koniec dokładnie należy opłukać się letnią wodą.

Do sauny powinno się wejść nago, siadając na ręczniku. Dla osób, które nie akceptują takiej formy rekreacji, odpowiednim wyborem będzie owinięcie ręcznikiem miejsc intymnych. Ważne tylko, by ręcznik był świeży.

Temperatura w saunie suchej powinna mieścić się w przedziale 80-100 stopni Celsjusza. Długość jednorazowego pobytu w saunie nie powinna trwać dłużej niż 15 minut. Saunę należy jednak opuścić w każdym momencie, w którym poczuje się jakikolwiek dyskomfort.

Początkowo, przez ok. 6 – 8 minut, należy ulokować się na niższym stopniu sauny, gdzie temperatura jest co do zasady najniższa. Później dopiero wchodzimy na wyższy stopień, by zwiększyć szybkość nagrzewania się ciała. Kolejno należy saunę opuścić i schłodzić ciało np. zimnym prysznicem. Następnie wracamy do sauny, w celu ponownego nagrzania organizmu. Cykl ten powtarzamy trzykrotnie.

Po ostatnim schłodzeniu organizmu udajemy się do strefy relaksu i przez przynajmniej kwadrans pozwalamy ciału na odpoczynek. Warto w tym czasie wypić coś słodkiego lub zjeść jakiś owoc. Strefę sauny należy opuścić dopiero wówczas, gdy poczujemy ponowny przypływ sił.

Pamiętajmy też, że nie powinno przyjmować się żadnych pokarmów ani napojów na przynajmniej godzinę przed seansem w saunie. Niewskazane jest również jedzenie i picie w trakcie saunowania. Może to nieco osłabić organizm i zmniejszyć korzyści płynące z pobytu w saunie.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz