Obserwuj nas

Reklama

Reklama

Przed świeżo upieczonymi rodzicami jest sporo wyzwań, a jednym z ważniejszych jest odpowiednia pielęgnacja noworodka. Każdemu rodzicowi zależy na tym, aby dziecko było zdrowe i zadbane, więc jeszcze przed narodzinami zaopatruje się w odpowiednie produkty, szuka informacji, poszerza swoją wiedzę. O czym należy pamiętać przy pielęgnacji tak małego dziecka, jakie są sprawdzone sposoby na najczęstsze problemy?

Jedną z najczęstszych czynności wykonywanych przy noworodku jest przewijanie. Ta czynność z pozoru prosta, może spędzać rodzicom sen z powiek, jeśli dojdzie do odparzeń delikatnej pupy dziecka. Aby zapobiec odparzeniom, należy przede wszystkim zmieniać pieluszkę jak najczęściej, po każdym wypróżnieniu. Przed założeniem czystej pieluszki trzeba dokładnie oczyścić skórę. Choć na rynku dostępnych jest wiele rodzajów chusteczek nawilżanych, lepiej zastosować szerokie waciki kosmetyczne i ciepłą wodę, a chusteczki pozostawić na okazje, gdzie nie mamy swobodnego dostępu do łazienki, np. na spacerze. Jeśli dojdzie już do odparzeń, warto sięgnąć po sprawdzony sposób naszych mam i babć – mąkę kartoflaną.

Podstawowe zasady pielęgnacji

Przed założeniem pieluszki należy obsypać skórę obficie mąką. Pozytywne działanie mają również popularne maści – Linomag czy Bepanthen. Jeśli noworodkowi nie odpadł jeszcze kikut pępowinowy, należy go również odpowiednio pielęgnować. Można stosować popularny preparat Octenisept, wycierając pępek nasączonym patyczkiem higienicznym. Jeśli kikut przez długi czas nie odpada, warto sięgnąć po kolejny sprawdzony sposób – mieszankę wody i spirytusu spożywczego, w proporcjach dwie miarki spirytusu i jedna miarka wody.

Kąpanie dziecka jest kolejną czynnością wykonywaną regularnie, i choć na rynku jest szeroka gama dostępnych płynów do mycia, w pierwszych tygodniach można je spokojnie pominąć. Najlepiej umyć dziecko po prostu w czystej wodzie, uważając aby nie moczyć zbytnio kikuta pępowinowego, jeśli jeszcze nie odpadł. Jeśli skóra dziecka jest sucha, łuszczy się, warto sięgnąć po emolienty, które delikatnie nawilżą skórę.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz