Obserwuj nas

Reklama

Reklama

Osoby, które prowadzą własny biznes i zatrudniają podwładnych często zastanawiają się nad tym aspektem. Nie da się bowiem ukryć, że osiąganie satysfakcjonujących wyników zależy nie tylko od sprzedawania dobrej jakości produktów czy świadczenia profesjonalnych usług. Ważne jest to, aby posiadać wykwalifikowanych pracowników, którzy będą charakteryzować się determinacją w trakcie realizacji codziennych zadań. Co motywuje ich do lepszej pracy?

Składa się na to kilka aspektów. Nie da się ukryć, że najważniejszy z nich to pieniądze. Trzeba podkreślić, że pracodawcy powinni płacić swoim podwładnym stawki adekwatne do tych rynkowych. Jeśli będą one poniżej pewnego pułapu, to trudno niestety liczyć, aby osoby wykonujące zadania były maksymalnie zmobilizowane. Warto też co jakiś czas dawać premie czy bonusy najlepszym pracownikom. To z motywuje podwładnych do lepszej pracy – wszystko dlatego, że będą wiedzieć, że warto się starać, aby otrzymać lepszą płacę.

Czynniki motywujące podwładnych

Na co jeszcze trzeba zwrócić uwagę? Trzeba podkreślić, że statystyki pokazują, że pracownicy są bardziej zmotywowani, jeśli zwierzchnik umożliwia im rozwój zawodowy. W związku z tym zadania powinny być tak dobierane, aby pracownicy mogli rozwijać się pod kątem posiadanych już umiejętności. Dzięki temu nie będą traktować pracy jako nudnego i bardzo monotonnego zajęcia, co niestety powoduje systematyczny spadek motywacji. Trzeba zatem dbać o to, aby projekty były ambitne i stanowiły wyzwanie.

Co jeszcze motywuje pracowników? Każdy pracodawca powinien poczytać o piramidzie potrzeb autorstwa Maslova. Łatwo można z niej wywnioskować, że podwładni tylko wtedy będą mogli wykonywać zajęcia na 100%, jeśli zostaną zaspokojone ich potrzeby dotyczące między innymi jedzenia, snu, akceptacji oraz szacunku w otoczeniu. Należy zatem zrobić wszystko, aby stworzyć pracownikom odpowiednie warunki do wykonywania zajęć. Wtedy istnieje większe prawdopodobieństwo, że będą oni optymalnie zmotywowani do realizowania zadań.

0 Komentarzy

Dodaj komentarz